تبلیغات
باران الکترونیک - اثر آلاینده ها بر موجودات
یکشنبه 13 مرداد 1392  08:52 ق.ظ

تاثیر روی نایژه وریه :

 به طور كلی الودگی متداول جو كه دارای عیر متوسطی از الاینده هاست برای انسان سالم تا مدت كوتاهی جای ترس ندارد ٬برعکس اشخاصی كه امادگی قبلی داشته وبه بیماریهای مختلف ریوی ٬تنفسی مبتلا هستند حق دارند كه از ان بیمناك باشند از میان این بیماران به ویژه دسته ای را مورد بررسی قرار می دهیم ٬كه برونشیت مزمن ونارسایی انسدادی تنفسی مبتلا بوده اند ٬علائم مشهور برونشیت عبارت است از:سرفه های خشک گاه وبی گاه كه به سرعت با خلط كمابیش همراه می شود این خلط در ابتدا روشن است وسپس چرك الوده می شود همراه با این ناراحتی تنگی نفس به خصوص در هنگام تلاش رخ می دهد كه در نتیجه باعث كاهش نیروی كار می شود.به طوری كه بیمار مجبوربه ترك تمامی فعالیتش می شود ٬وبیمار را مجبور به بستری شدن می سازد ٬در این حالت گاهی بستری شدن در بیمارستان اجباری است . بنابراین10 ٪مرگ و میر كلی ناشی از برونشیت مزمن در اثر الودگی هوا می باشد .

تاثیر بر روی استخوان بندی بدن :

پدیده ای در كودكان مورد بررسی قرار گرفت كه رشد قدی ووزنی كودكانی كه در مناطق الوده بزرگ شده اند دستخوش تاثیر عمدهای بوده اند مشاهدات مشابهی توسط پزشکان امریکایی متخصص اطفال به عمل امده است.از مچ دست كودكان هم سن در نواحی الوده وغیره الوده عکس برداری منظمی صورت گرفت. از نتایج حاصله معلوم شد كه در استخوان سازی اطفال مناطق الوده تاخیری حدود یکسال وجود دارد . تا ثیر بر روی سیستم عصبی وعضلات در نتیجه الودگی اغلب حالت خستگی ظاهر می شود این مسئله برای كودكانی كه وارد شهرهای الوده می شوند مدت زیادی به طول می انجامد خستگی بسیار در كودكان شهری حتی قبل از ان كه كار تحصیل انها شدت یابد كاملا واضح است .این پدیده توسط تجربیاتی كه روی حیوانات در ازمایشگاه ها انجام شده مورد تائید قرار گرفته است .ان دسته از حیواناتی كه در معرض هوای الوده قرار دارند.سریع تر از حیواناتی كه در معرض هوای الوده قرار دارند.این خستگی می تواند به20 تا 30 درصد كارایی عادی عضلانی را كم نماید .بدون شک الودگی هوا یک خستگی فزاینده پدید می اورد
.

شناخت وبررسی بعضی از الوده کننده های هوا وتاثیر ان هاروی انسان :

منو اكسید كربن co گازی است بی رنگ بی بوبی مزه وقابل اشتعال كه با حواس معمولی انسان غیر قابل تشخیص است واغلب در هنگام احتراق ناقص مواد سوختنی (سوخت های فسیلی)به روش های مختلف در هوا پخش شده وموجب الوده سازی محیط زیست می شود.مهم ترین منابع تولید كننده این گازدرهوای شهرهای پرجمعیت عبارتند از. 1. وسائط نقلیه موتوری به ویژه اتومبیل های بنزینی 2. وسایل گرمایش خانگی وتجاری. 3 - منابع متفرقه مانند سوزاندن زباله هادر سطح شهر ٬اتش زدن لاستیک هاوغیره.


خطر منو اکسیدکربن :

این گازسمی از راه شش ها وارد بدن انسان می شود وبه دستگاه گوارش وقلب رسیده و به دلیل میل تركیبی زیادی كه با همو گلوبین خون دارد تشکیل كربوكسی هموگلوبین را فراهم می سازد . قابلیت تركیب منواكسید كربن با هموگلوبین خون 200 باربیش از اكسیژن است وپایداری تركیب كربوكسی هموگلوبین چندین بار بیشتر از اكسی هموگلوبین می باشد.اكسی هموگلوبین وظیفه اش رساندن اكسیژن به تمامی سلولهای بدن است .بنابراین تنفس هوای الوده به منو اكسید كربن سبب كاهش بدن می گردد وچنانچه میزان ان مرتبا زیاد شود موجب خفگی انسان(درغلظت های بالای300 قسمت درمیلیون)می شود به طوركلی منواكسید كربن (گاز ذغال)موجب دگرگونی واختلال اعمال فیزیولوژیکی درتنفس ٬انتقال اكسیژن به وسیله هموگلوبین وكاهش ظرفیت عصبی می شود مونواكسید كربن از نظر فیزكی در طبیعت از اكسیده شدن گاز متان ویا گاز مرداب(4 CH) است وازفاسد شدن اجساد ومرداب ها حاصل می شود.نگرانی ازوجود. Cدر هوا درحقیقت ان درفضا در اثر احتراق سوخت های فسیلی است.هر سال میلیون ها تن . Cدراثر احتراق ناقص از اتومبیلها وازدود كارخانجات تولید شده ودر فضا پخش شده انچه باعث ناراحتی است این است كه مقدار زیادی از این تركیب اگرهم عمدی نباش باعلم كامل تولید می شود . حال اگربنزین زیادتری با اكسیژن كمتری در كاربراتور وارد شود اتومبیل بهتر حركت می كند ولی این به معنی سوخت ناقص است. مقداری از كربن موجود در اگزوز اتومبیل بجای گاز كربنیک co2 نسبتا بی خطر به صورت منواكسید كربن co خارج خواهد شد .


اثرگاز انیدرید سولفورو:

تنفس هوایی كه حای مقادیر كمتراز یک پی پی ام از این گاز باشد در مدت ده دقیقه باعث افزایش ضربان قلب وسرعت حركت تنفسی را كاهش میدهد وگلو ومجاری تنفسی خشک می شوند واكنش افرادی كه بیشتر در معرضاین گاز هستند به مراتب كمتر از كسانی است كه برای بار اول در معرض ان قرار می گیرند. زیرا در افراد گروه اول ماده مخاطی لزجی در اثر التهاب مزمن مجای تنفسی ترشح می شود كه به عنوان پوششی محافظ موجب مقاومتدر این افراد می گردد.اثر اكسید های ازت اكسید ازت الاینده هوا به صورت No ودی اكسید ازت NO2 هستند.اكسید ازت از تركیب اكسیژن و ازت در اثرحرارت و فشار زیاد حاصل از احتراق در احتراق در داخل موتور اتومبیل تولید می شود .اكسید ازت بی رنگ در هوا با اكسیژن وتولید دی اكسیدازت كه به رنگهای نارنجی یا قهوه ا ی است مشاهده می شود.دی اكسید ازت بلافاصله با بخار اب تركیب شده واسیدنیتریک ایجاد می كند این اسید همراه با 3 SO2H و H2so4 پدیده ای را كه به نام باران اسیدی شناخته شده است بوجود می اورند كه ممکن است در نقطه ای خیلی دورتراز محل تشکیل خود بر زمین ببارد . ماهیت سرب در طبیعت سرب یکی از اجزای سازنده طبیعی پوسته زمین است كه در تمام نقاط جهان وجود دارد وحدود ٠6 قسمت در میلیون پوسته زمین را تشکیل می دهد . به علت گسترده بودن پخش سرب در طبیعت ٬این فلز همراه با مواد خوراكی چون گیاهان وگوشت حیوانات وارد بدن شده هر چند كه قسمت اعظم سرب در بدن از خاك منشا ومقدار غلظت ان بستگی به فعالیت صنعتی و وسائط نقلیه دارد ودر مکان های مختلف فرق می كند .سرب مانند سایر مواد الوده كننده محیط زیست ٬دومنبع اصلی دارد یکی طبیعی ودیگری از طریق صنایع است وهر دو منابع در سرب بدن مشاركت دارند .با افزایش روز افزون فعالیتهای صنعتی میزان سرب محیط زیست زیاد شده است . ذخیره بدن افراد در ایالات متحده حدود صد برابر ومیزان متوسط جذب سرب 30 برابر بیشتر از میزان طبیعی است بطوریکه ذخیره سرب در بدن افراد در ایالات متحده حدود 200 میلی گرم برای70 كیلوگرم وزن بدن وغلظت سرب خون 25/ (پی پی ام) است و مسلما به نظر می رسد كه مقدار سرب د ر بدن در شهر تهران به رشد جمعیت ووسائط نقلیه بیشتر خواهد بود.


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین پست ها